حاشیه چیندار دوچرخه سواری شهدای مدافع حرم

حاشیه چیندار: دوچرخه سواری شهدای مدافع حرم دوچرخه سواری مازندران گردشگری شهدای مدافع حرم کرمان

گت بلاگز وب‌گردی فیبروز ریه چیست و به چه علت رخ می دهد؟

فیبروز ریه زمانی رخ می دهد که بافت های ریه آسیب دیده و دچار جراحت می شوند. این بافت سفت و ضخیم عملکرد صحیح ریه را مسئله می سازد. هر چه فیبروز ریه شدت یافتن

فیبروز ریه چیست و به چه علت رخ می دهد؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ فیبروز ریه به معنی تشکیل بافت فیبروز (بافت همبند) در ریه است که علاوه بر ایجاد مسئله تنفس، انجام دادن حرکات ورزشی نیز سخت می‌شود.این ناراحتی همچنین باعث سرفه‌های خشک و مزمن می‌شود.

عوامل بروز این بیماری متعدد است ازجمله التهاب مزمن که شایع‌ترین علت هست. علت آن می‌تواند عفونت یا آرتریت روماتوئید باشد که سیستم ایمنی به‌جای حمله کردن به میکروب‌ها، به بافت‌های سالم ریه حمله ور می‌شود.قرار گرفتن در معرض اشعه و بعضی آلاینده های محیطی نیز می‌تواند باعث بروز این مسئله شود. مصرف بعضی از داروها نیز می‌تواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد.

علائم مرسوم فیبروز ریه

فیبروز ریه چیست و به چه علت رخ می دهد؟

تنگی نفس

سرفه خشک یا مزمن

خستگی

کاهش وزن بی دلیل

فیبروز ریه زمانی رخ می دهد که بافت های ریه آسیب دیده و دچار جراحت می شوند. این بافت سفت و ضخیم عملکرد صحیح ریه را مسئله می سازد. هر چه فیبروز ریه شدت یافتن

درد عضلات یا مفاصل

دوره فیبروز ریوی و شدت علائم می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بعضی افراد خیلی سریع و شدید بیمار می شوند. سایر افراد علائم متوسطی داشته که به تدریج و طی چند سال شدت یافتن می شود.

علت بیماری

فیبروز ریه باعث صدمه و ضخیم شدن بافت های اطراف و بین ساک های هوایی (آلوئولی) ریه می شود. این امر انتقال اکسیژن به جریان خون را مسئله می کند. این آسیب می تواند علل مختلفی داشته باشد از جمله سمومی که از راه های هوایی وارد بدن می شود، بیماری های ریوی، پرتودرمانی بخاطر سرطان های قفسه سینه و سرطان پستان، و حتی بعضی درمان های دارویی.

عوامل محیطی و شغلی

مواجهه بلند مدت با سموم و آلودگی ها می تواند به ریه آسیب برساند. از جمله:

فیبروز ریه چیست و به چه علت رخ می دهد؟

گرده های سیلیس

الیاف آزبست

خس و خاشاک

فضله حیوانات و پرندگان

فیبروز ریه زمانی رخ می دهد که بافت های ریه آسیب دیده و دچار جراحت می شوند. این بافت سفت و ضخیم عملکرد صحیح ریه را مسئله می سازد. هر چه فیبروز ریه شدت یافتن

پرتو درمانی

در بعضی افراد که به خاطر سرطان ریه یا پستان تحت پرتودرمانی قرار می گیرند، بعد از چند ماه یا چند سال از درمان اولیه علائم آسیب ریه مشخص می شود. شدت آسیب به این موارد بستگی دارد:

چه میزان از ریه با اشعه مواجهه داشته است؟

میزان کلی اشعه تجویزی چقدر بوده است؟

فیبروز ریه چیست و به چه علت رخ می دهد؟

آیا شیمی درمانی هم انجام شده است است؟

آیا فرد بیماری های ریوی زمینه ای داشته است؟
فیبروز ریه چیست و به چه علت رخ می دهد؟

داروها

بسیاری از داروها می توانند به ریه آسیب برسانند، به ویژه:

داروهای شیمی درمانی. داروهایی مثل متوترکسات و سیکلوفسفامید که جهت نابودی سلول های سرطانی طراحی شده است اند، می توانند باعث آسیب به بافت ریه شوند.

داروهای قلب. بعضی داروهایی که جهت آریتمی تجویز می شوند، مثل آمیودارون یا پروپرانولول می تواند به بافت ریه آسیب وارد کند.

برخی آنتی بیوتیک ها. نیتروفورانتوئید و سولفاسالازین می تواند به ریه آسیب بزند.

بیماری ها

آسیب ریه می تواند ناشی از این امراض باشد:

توبرکلوزیس (سل)

پنومونی (ذات الریه)

لوپوس اریتماتوس سیستمیک

آرتریت روماتوئید

سارکوئیدوز

اسکلرودرما

لیست مواد و بیماری هایی که به فیبروز ریه منجر می شوند بسیار بلند هست. با این حال در زیاد موارد، علت هیچ گاه آشنا نمی شود. فیبروز ریه به علت نامشخص را فیبروز ریوی ایدیوپاتیک می گویند.

محققین تئوری های مختلفی راجع به عوامل محرک فیبروز ریه ایدیوپاتیک دارند، از جمله ویروس ها و مواجهه با دود سیگار. از آنجاییکه یکی از انواع فیبروز ریه ایدیوپاتیک موروثی هست، وراثت هم می تواند در این بیماری نقش داشته باشد.

عواملی که فرد را مستعد فیبروز ریه می کند

سن. اگرچه فیبروز ریوی در کودکان و نوزادان هم دیده می شود ولی احتمال بروز این اختلال در میانسالان و سالمندان زیاد است.

سیگار. افراد سیگاری و آنهایی که سابقه استعمال دخانیات داشته اند، به احتمال بیشتری نسبت به افرادی که اصلاً سیگار نمی کشند به فیبروز ریه مبتلا می شوند. فیبروز ریه می تواند در بیماران آمفیزم نیز رخ دهد.

شغل. اگر محل کار در معدن، مزرعه یا ساخت و ساز بوده و یا با آلوده کننده های آشنا شده است در آسیب ریه مواجهه داشته باشید در معرض خطر مبتلا شدن به فیبروز ریه هستید.

درمان سرطان. پرتودرمانی در قفسه سینه و یا استفاده از بعضی داروهای شیمی درمانی فرد را مستعد فیبروز ریه می کند.

فاکتورهای ژنتیکی. به نظر می رسد بعضی انواع فیبروز ریه به ارث می رسد، لذا عنصر ژنتیک نیز محتمل است.

عوارض فیبروز ریه می تواند مشمول بر این موارد باشد

– زیاد کردن فشار خون ریه (پرفشاری خون ریوی). علی رغم پرفشاری خون سیستمیک، این بیماری تنها بر شریان های ریه اثر می گذارد. این مسئله زمانی شروع می شود که کوچک ترین شریان و مویرگ ها تحت فشار بافت های آسیب دیده قرار گیرند که باعث زیاد کردن مقاومت جریان خون در ریه می شود. این امر به نوبه خود فشار شریان های ریوی و بطن راست را زیاد کردن می دهد. پرفشاری خون ریوی بیماری جدی بوده که به طور پیشرونده شدت یافتن می شود و ممکن است کشنده باشد.

اب اوردن ریه

– نارسایی قلبی سمت راست. این بیماری جدی زمانی رخ می دهد که بطن راست قلب به مشکل خون را به شریان های ریوی نسبتاً مسدود شده است پمپاژ کند.

– نارسایی تنفسی. این عارضه معمولاً آخرین مرحله بیماری مزمن ریوی هست. زمانی اتفاق می افتد که سطح اکسیژن خون به حد خطرناکی کم کردن می یابد. از آنجایی که معمولاً ریه ها مثل اسفنج خشک و سفت می شوند، تنفس مسئله شده است و باعث خستگی و کم کردن اشتها می شود.

– سرطان ریه. فیبروز ریوی در بلند مدت خطر سرطان ریه را زیاد کردن می دهد.

درمان

آسیب بافتی که در فیبروز ریه ایجاد می شود قابل برگشت نیست و درمان های مرسوم جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری اثرگذار هستند. اگرچه بعضی درمان ها می توانند به طور موقت علائم را اصلاح بخشد یا پیشرفت بیماری را آهسته کند. سایر درمان ها کیفیت زندگی را اصلاح می دهند.

داروها

به بسیاری از بیماران فیبروز ریه ابتدا داروهای کورتونی (پردنیزولون) داده می شود، گاهی در ترکیب با سایر داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند، از جمله متوترکسات یا سیکلوسپورین نیز داده می شود. افزودن استیل سیستئین که از مشتقات طبیعی اسید آمینه هست، به پردنیزون می تواند بیماری را در بعضی افراد کم کردن دهد. اثربخشی مناسب هیچ یک از این ترکیبات بعد از مدت زیاد هنوز تأیید نشده است.

اکسیژن درمانی

استفاده از اکسیژن نمی تواند مانع آسیب ریه شود، ولی می تواند:

تنفس و فعالیت را راحت تر کند.

عوارض ناشی از کم کردن سطح اکسیژن را کمتر کرده و یا از آن جلوگیری کند.

فشارخون را در سمت راست قلب کم کردن دهد.

خواب و کیفیت زندگی را اصلاح بخشد.

بازتوانی ریوی

هدف از بازتوانی ریوی نه تنها درمان بیماری است بلکه عملکرد روزانه فرد را نیز اصلاح می بخشد، همچنین به بیماران مبتلا به فیبروز ریه کمک می کند زندگی بهتری داشته باشند. در واقع برنامه های بازتوانی ریوی بر این امور تمرکز دارد:

فعالیت بدنی جهت اصلاح مقاومت بدن

تکنیک های تنفسی که کارایی ریه را اوج می برد

مشاوره تغذیه

مشاوره و حمایت

جراحی

پیوند ریه می تواند آخرین گزینه جهت افراد جوان مبتلا به فیبروز ریوی شدید باشد که از سایر درمان ها بهره ای نبرده اند.

هشدار

آلاینده‌های متفاوت مانند ریزگرد‌ها موجب فیبروز ریه می‌شود. مواد غذایی که در کم کردن علائم ای بیماری بافایده هستند:

کلم بروکلی

برگهای سبز

قارچ

مرکبات

انواع فلفل دلمه ای

ماهی سالمون

توت ها

منبع: نبض ما

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: درمانی | بیماری | سرطان ریه | سرطان ریه | شیمی درمان | درمان سرطان | سرطان پستان | شیمی درمانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog