حاشیه چیندار دوچرخه سواری شهدای مدافع حرم

حاشیه چیندار: دوچرخه سواری شهدای مدافع حرم دوچرخه سواری مازندران گردشگری شهدای مدافع حرم کرمان

گت بلاگز مازندران افزایش 42 سانتی متری سطح تراز آب دریای خزر در سه سال آینده

طبق آینده نگری مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، سطح تراز آب دریا در سه سال آینده 42 سانتی متر زیاد کردن می یابد.

افزایش 42 سانتی متری سطح تراز آب دریای خزر در سه سال آینده

داریوش یوسفی کبریا مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر در حاشیه کارگاه آموزشی، تخصصی نوسانات تراز آب دریای خزر و علل ناهمخوانی آن در گفتگو با خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از ساری، با بیان اینکه تراز آب دریا در 20 سال گذشته 140 سانتی متر کم کردن یافته هست، گفت: در نیمه دوم پارسال تراز آب در مقایسه با مدت مشابه سال 94، 11 سانتی متر زیاد کردن داشت و طبق مدل سازی ها و آینده نگری ها، سطح تراز آب دریای خزر در سه سال آینده 42 سانتی متر زیاد کردن می یابد.

با اشاره به لزوم وجود دستگاه های ثبت تراز آب در دریا، افزود: دستگاه های ثبت تراز آب در 865 کیلومتر ساحل جنوبی دریای خزر راه اندازی شده است است.

افزایش 42 سانتی متری سطح تراز آب دریای خزر در سه سال آینده

وی گفت: عوامل انسانی، جزر و مد توفان، جزر و مد ماه و خورشید، تبخیر آب از سطح دریا، امواج تسونامی ناشی از زلزله، نزولات هوا و ورود آب رودخانه ها از دلایل مهم نوسان تراز آب دریای خزر هستند.

یوسفی کبریا با بیان اینکه در حال حاضر دستگاه های ثبت تراز آب در انزلی با قدمت 91 سال ، بنادر امیرآباد و فریدونکنار و دیگر نقاط راه اندازی هست، افزود: نتیجه های این دستگاه های ناهمخوانی دارد و بر اساس تجربیات این ناهمخوانی ها در حال پوشش است و قرار است به عنوان مرجع گزارش نوسانات ، این نوسانات در سطح ملی و منطقه ای بین 4 کشور به اشتراک گذاشته شود.

مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر گفت: یکی از دستاوردهای مهم این کارگاه آموزشی، ایجاد راهکار مناسب جهت همخوان سازی دستگاه های ثبت تراز آب است.

یوسفی کبریا افزود: در این کارگاه آموزشی، تعاریف و تاریخچه نوسانات دریای خزر و پرسشها مرتبط با آن، بررسی علل نوسانات خزر در 180 سال گذشته و اثرات آن، آخرین اوضاع نوسانات و آینده نگری های آتی و ابعاد و چالش های ثبت داده های تراز آب دریای خزر به افراد آموزش داده شد.

طبق آینده نگری مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، سطح تراز آب دریا در سه سال آینده 42 سانتی متر زیاد کردن می یابد.

کارگاه آموزشی، تخصصی نوسانات تراز آب دریای خزر و علل ناهمخوانی آن با همکاری مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر و مرکز تحقیقات مهندسی محیط زیست مازند آب برگزار شد.

انتهای پیام/ع

واژه های کلیدی: آموزشی | دستگاه | تحقیقات | مطالعات | دریای خزر | سال آینده | افزایش تراز آب | آب دریای خزر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog