حاشیه چیندار دوچرخه سواری شهدای مدافع حرم

حاشیه چیندار: دوچرخه سواری شهدای مدافع حرم دوچرخه سواری مازندران گردشگری شهدای مدافع حرم کرمان

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری درباره نسخه تازه «دنیای ژوراسیک»، ساخته موفق و بسیار پولساز جی.ا.بایونا اسپانیایی

وقتی کالین تره وورو کارگردان قسمت اول «دنیای ژوراسیک» از ساخت قسمت دوم این فیلم انصراف داد تا «جنگ ستارگان 8» را کارگردانی کند (کاری که البته انجام نداد) هدایت

درباره نسخه تازه «دنیای ژوراسیک»، ساخته موفق و بسیار پولساز جی.ا.بایونا اسپانیایی

درباره نسخه تازه «دنیای ژوراسیک»، ساخته موفق و بسیار پولساز جی.ا.بایونا اسپانیایی

عبارات مهم : داستان

وقتی کالین تره وورو کارگردان قسمت اول «دنیای ژوراسیک» از ساخت قسمت دوم این فیلم انصراف داد تا «جنگ ستارگان 8» را کارگردانی کند (کاری که البته انجام نداد) هدایت پروژه «دنیای ژوراسیک2» به جی.ا.بایونا اسپانیایی سپرده شد. این گزینش را استیون اسپیلبرگ مشهور انجام داد که در این فیلم تازه وظایف یک مدیر اجرایی ارشد را برعهده داشته است و اگر سه فیلم «ژوراسیک پارک» را که خود اسپیلبرگ در دهه 1990 ساخت وارد محاسبات خود کنیم می بینیم که ژوراسیک تازه نه فیلم دوم از این مجموعه بلکه باید قسمت پنجم نام گیرد. هر چه است بایونای 43 ساله تمامی دلایل را جهت اینکه یک بلاک باستر (فیلم پرهزینه و پرفروش) را به وی بسپرند، فراهم آورده لیکن در پیشینه اش هم فیلم ترسناک «یتیم خانه» محصول سال 2006 به چشم می خورد و هم درام فاجعه وار «غیرممکن» محصول 2012 و فانتزی پراحساس «هیولا صدا می زند» عرضه شده است در سال 2016، فیلم های اولیه بایونا تمی یکسان دارند و آن نشان دادن شرایط و تصویر العمل هایی یک یا چند خانواده در معرض بحران های متفاوت است و البته او در کارهای اخیرش رویکرد بیشتری را به جلوه های بصری نشان داده بود و یقیناً در ساخت «ژوراسیک» تازه که بسیار موفق از آب درآمده و فروش به غایت زیادی در سطح دنیا داشته و به سومین فیلم سودساز سال 2018 سینمای دنیا تبدیل شده، به تمامی این خصلت ها نیاز داشته هست. در این میان نیمه دوم «دنیای ژوراسیک 2» که نام جنبی و کامل کننده آن «امپراطوری ساقط شده» و کاری تکان دهنده و حیرت آور هست، به گونه ای پنهان وحشت ناب و جذابیت مرموز «یتیم خانه» را به یاد می آورد که 12 سال پیش به عنوان نخستین فیلم بلند بایونا عرضه شد و مدل تازه ای از هراس را آفرید و در عین حال فضایی شبیه به منزل های نفرین شده است را از نو به دنیای سینما تزریق کرد.

در خدمت فرانچیز 25 ساله
این بار نیز یک منزل گم شده است در غبار، یک بلای طبیعی و البته موجودات هیولاوار و بهتر بگویم دایناسورهای احیا شده است عصر حجر در مرکز فیلم تازه بایونا قرار دارند و وی مجبور شده است است اضافه بر حس جاری در اکثر فیلم هایش اصل داستان های «ژوراسیک» را استمرار بخشد و در درجه اول در خدمت این فرانچیز 25ساله باشد. این در حالی است که عده ای اعتقاد دارند «امپراطوری ساقط شده» به گونه ای کامل کننده سه فیلم توأم با هراس و فاجعه وار اخیر وی است و نقطه نهایی آنها به حساب می آید. بایونا ضمن رد نکردن این فرضیه در اواسط نخستین ماه از تابستان 2018 می گوید: بااهمیت ترین مسأله جهت من رسیدن به همان درجه ازمهارت و موفقیت در ساخت این فیلم بود که در کارهای قبلی ام به آن نایل شده است بودم و البته کارم سخت تر بود لیکن هیچ یک از فیلم های قبلی من «Block buster» و آثاری بسیار پرهزینه نبودند و به رغم تعلق یکی دو تای آنها به سیستم هالیوودی هیچ یک هزینه ای به بزرگی «دنیای ژوراسیک» نداشتند. بنابراین من باید خودم را امتحان می کردم و می فهمیدم که تا چه میزان جهت این عوض کردن رویه بزرگ و ورود به عرصه ساخت فیلم های بسیار پرمسئولیت آمادگی دارم.

پیوند با بزرگان
بایونا می گوید که هر لحظه فیلم های ژوراسیک و کل آثار استیون اسپیلبرگ منجمله تریلوژی ژوراسیکی او را دوست می داشته و به همین باعث ورود به «دنیای ژوراسیک» نوعی ماجراجویی جالب و پیوند با بزرگان جهت وی بوده هست. او می افزاید: «در عین جدی بودن پروژه و اینکه باید بار دراماتیک قصه را حفظ می کردیم، این نسخه ژوراسیک جهت من مثل یک کار استعاره ای سرشار از بدعت و طنز بود.» کالین تره وورو با وجود کنار کشیدن از کارگردانی این فیلم سناریوی آن را در همکاری با درک کانولی نوشته است و در نتیجه باید پرسید آنها چقدر به بایونا وقت انعطاف و عوض کردن عنوان و ترسیم اتفاقات به شکل دلخواهش را داده اند. سؤالی که بایونا در پاسخ به آن می گوید: ما یک بنای کلی در متن داستان مان داشتیم که طبعاً قابل عدول نبود. تفاوت عمده ای که این داستان با قسمت های قبلی ژوراسیک دارد، این است که ابعاد تأثیرگذاری اتفاقات و محل وقوع آن از یک جزیره فراتر می رود و به سطح وسیع تری از دنیا بسط می یابد. فیلم پنجم از این مجموعه بواقع نه فقط از عواقب حمله دایناسورهای تولید مثل یافته به مردم بلکه از بنیادهای سست زندگی مردم در حال حاضر می گوید. همین مسأله و اینکه فیلم فعلی یک دنیا نگری تازه دارد، مسأله مهم ای بود که مرا به این پروژه کشید.

درباره نسخه تازه «دنیای ژوراسیک»، ساخته موفق و بسیار پولساز جی.ا.بایونا اسپانیایی

در نظام از هم گسیخته غرب
در قسمت های قبلی «ژوراسیک» تمرکز روی یک یا چند پارک تفریحی بوده که در آنها بعضی دایناسورهای دوران ماقبل تاریخ که با علم ناشناخته ای از نو متولد شده است و سپس رشد کرده و در گوشه ای پنهان نگه داشته شده است اند، سر بر می آ ورند و رجوع کنندگان به پارک ها را زیر دست و پا له می کنند. در فیلم فعلی که کریس پرات یک بار دیگر رل مهارکننده این اوضاع را برعهده دارد، ابعاد ماجرا فراتر از یک پارک و در جهت توصیف این ماجرا و فرضیه است که در نظام از هم گسیخته غرب هر اتفاقی در ارتباط با این دایناسورها در سطح وسیع تری از دنیا متصور است و به تبع آن با انواع اسپشیال افکت های مدرن تلاش شده است تا برخوردها و خطرات موجود در رویارویی دایناسورهای تی رکس و امثال آنها با انسان های شوکه شده است از تقابل با موجودات عصر حجر به تصویر کشیده شود و اذهان را سحر کند. بایونا به عنوان طراح و مجری عملیات وسعت بخشیدن به داستان های فردی گذشته و تبدیل آن به یک موج عمومی می گوید: جهت اینکه حس کامل تری نسبت به اتفاقات فیلم تازه پیدا کنم و داستانگوی بهتری باشم، به سراغ کتاب های مرجع و شروع کننده ماجراهای ژوراسیک که نوشته مایکل کریچتون است رفتم و آنها را خواندم و این اقدام سودمندی بود لیکن مرا بیش از پیش در مسیر فهم و حس کردن اتفاقات قبلی گذاشت. اضافه بر این حس کردم که باید به روح و بطن مهم قصه های ژوراسیک و به آنچه کریچتون در ارتباط با آن می خواست وفادار بمانم و روش های کاری اسپیلبرگ در تبدیل کردن قصه های کریچتون به یک مدل مؤثر سینمایی را هم استمرار بخشم. بنابراین فیلم کنونی ترکیبی از آن اصالت طلبی با به روزرسانی های مورد نیاز است.
منبع: Daily Telegraph

مشخصات
فــــــيلم
عنوان: دنیای ژوراسیک: امپراطوری ساقط شده
محصول: کمپانی های یونیورسال و امبلین
تهیه کنندگان: فرانک مارشال، پاتریک کراولی و بلن آتی ینزا
سناریست ها: کالین تره وورو و درک کانولی
کارگردان: جی.ا.بایونا
مدیر فیلمبرداری: اسکار فائورا
تدوینگر: برنات ویلاپلانا
موسیقی متن: مایکل جیاچینو
طول مدت: 128 دقیقه
بازیگران: کریس پرات، برایس دالاس هاوارد، رافی اسپال، جاستیس اسمیت، دانی یلا پینه دا، جیمز کرام ول، توبی جونز، تد له وین، بی دی وونگ، جرالدین چاپلین و جف گولدبلام.

روزنامه ایران

واژه های کلیدی: داستان | داستان | ژوراسیک 2 | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog