حاشیه چیندار دوچرخه سواری شهدای مدافع حرم

حاشیه چیندار: دوچرخه سواری شهدای مدافع حرم دوچرخه سواری مازندران گردشگری شهدای مدافع حرم کرمان

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نماینده مجلس گلابی خوردخبرنگاران تحدید شدند!

میوه جات و سبزیجات همواره در عالم سیاست کشور عزیزمان ایران نقش بی بدیلی را ایفا کرده اند. زمانی در ایام انتخابات ریاست جمهوری سال 88 پای «سیب زمینی» به سپهر سی

نماینده مجلس گلابی خوردخبرنگاران تحدید شدند!

نماینده مجلس گلابی خوردخبرنگاران تحدید شدند!

عبارات مهم : ایران

میوه جات و سبزیجات همواره در عالم سیاست کشور عزیزمان ایران نقش بی بدیلی را ایفا کرده اند. زمانی در ایام انتخابات ریاست جمهوری سال 88 پای «سیب زمینی» به سپهر سیاسی کشور عزیزمان ایران باز شد و این گیاه خاکی رنگ به ابزاری جهت رای آوری کاندیدای اصولگرایان بدل گشت. بعد از آن در جریان رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم میوه ای سبز و گاه زردرنگ با اندامی خاص پای در عالم سیاست کشور عزیزمان ایران گذاشت و با عرض اندام خود در بهارستان به سوژه عکاسان تبدیل شد.

نماینده مجلس گلابی خوردخبرنگاران تحدید شدند!

گلابی های نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه، در روز تعیین آینده کابینه دوازدهم جهت این نماینده جنجال ساز، حاشیه آفرید. قاضی پورِ اصولگرا، در خلال رای گیری جهت مدتی صندلی خود را ترک کرد و بعد از دقایقی به جایگاه خود در حالی که در هر یک از دستانش حداقل سه عدد گلابی قرار داشت، بازگشت و بعد از نشستن بر روی صندلی اش مشغول بلعیدن گلابی ها شد. تصویرهای به دست آمده از رفتن و آمدن پر ثمر (!) قاضی پور و حواشی اطراف آن، نماینده مردم ارومیه را ناگزیر به پاسخگویی کرد. بنا به گفته قاضی پور، گلابی هایش پیغام برانی بوده اند که می بایست خبر او را به وزیر کشاورزی انتقال یافته می کردند. او روز گذشته در اینباره اظهار داشت: «عمدا این کار را کردم تا مدیر جمهوری و وزیر کشاورزی به داد مردم برسند و واردات میوه خارجی را قطع کنند.»

او همچنین با «فضول» نامیدن عکاسان گفت: «می دانستم اینجا فضول وجود دارد تصویر می گیرد، به همین علت عمدا این کار را کردم، نوکر کشاورزان هستم ولی رانت خوار نیستم.» فارغ از واژه توهین آمیزی که قاضی پور به عکاسان خبری نسبت داد، روز گذشته غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی از درخواست بعضی نمایندگان جهت محدودکردن حضور عکاسان در صحن پارلمان خبر داد و در اینباره گفت: «در پی حواشی به وجود آمده در مورد تصویر یکی از نمایندگان در جریان رای اعتماد، جمعی از نمایندگان مجلس از هیئت رئیسه درخواست کردند وقت حضور عکاسان مطبوعاتی در صحن علنی محدود شود و آنها بتوانند تنها دقایقی از جلسات علنی را حضور داشته باشند.» این دومین باری است که بهارستانی ها جهت آزادی در واکنش‌ها و کردار خود اقدام به ایجاد طرح محدودیت حضور عکاسان می کنند. پیش از این در مجلس هشتم مهدی کوچک زاده خواهان اعمال محدودیت جهت حضور تصویربرداران خبری شده است بود.

میوه جات و سبزیجات همواره در عالم سیاست کشور عزیزمان ایران نقش بی بدیلی را ایفا کرده اند. زمانی در ایام انتخابات ریاست جمهوری سال 88 پای «سیب زمینی» به سپهر سی

در این میان حساب صدا و سیما، جداست آیا که این رسانه سمعی و بصری در خط مقدم سانسور صحن پارلمان از معرض دید مردم ایستاده است و در جهت آسایش نمایندگان در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت هم دوربین خود را در برابر تریبون مجلس راه اندازی کرده بود و به انتشار نمای باز و بسته از جایگاه ناطقان و هیئت رئیسه مجلس می پرداخت و از حرکت در میان کرسی های نمایندگان خودداری می کرد. حال احتمال آن می رود که گلابی های سبز رنگ قاضی پور موجب راه اندازی تابلوی «عکاسی ممنوع» در صحن بهارستان شوند؛ اتفاقی که در هیچ یک از پارلمان های دنیا رخ نداده است و عکاسان و روزنامه نگاران خبری آزادانه می توانند به فعالیت بپردازند و از نمایندگان خود تحت هر شرایطی تصویربرداری کنند.

یک طرح تاریخی

محدود کردن عکاسان خبری از تراوشات ذهنی مهدی کوچک زاده نماینده مجلس در ادوار هشتم و نهم بوده هست. در سال 90 این نماینده عضو جبهه پایداری بعد از انتشار تصویر های عجیب و غیرمعمول نمایندگان در صحن علنی مجلس طرح دو فوریتی را به مجلس ارائه کرد که بر اساس آن فعالیت عکاسان محدود می شد. کوچک زاده گفته بود: «برخی از این تصویرهای هیچ ربطی به فعالیت مجلس ندارند و تنها موجب وهن مجلس است و گاهی از این تصویر ها جهت سوء استفاده و حتی جهت زمانی که نماینده امکان اعتراض نداشته باشد، استفاده می شود.» او عنوان کرده بود: «با حضور این عکاسان، نماینده نمی تواند حتی گوش و دماغ خود را بخاراند چون اگر کج بنشینی تصویر می گیرند و اگر راست بنشینی تصویر می گیرند» یکی از مواد این طرح مجاز بودن تصویربرداری اعم از فیلم و تصویر از جلسات مجلس فقط به مدت یک ساعت در شروع جلسات علنی بود که البته تصویربرداران صداوسیما و مجلس شورای اسلامی از این حکم مستثنی بودند. در آن وقت احمد توکلی نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در مخالفت با این طرح، اظهار داشت: «عصر کبوتر نامه رسان به آخر رسیده هست. هم اکنون ۱۸ شبکه استانی در کشور فعال هست، حال اگر عکاسان در صحن علنی حضور نداشته باشند، چگونه خبر تهیه شود؟ جلوگیری از حضور عکاسان به صحن با روح قانون اساسی مخالفت دارد.» ولی در نهایت در اسفند 91 بنا شد تا بار دیگر حضور عکاسان و خبرنگاران در جریان جلسات علنی مجلس به طور کامل استمرار یابد. با این حال بعد از شش سال عنوان منع حضور عکاسان یک بار دیگر مطرح شده است است و نمایندگان جهت تحرکات آزادانه خود برآنند تا از حضور تصویربرداران ممانعت کنند.

نماینده مجلس گلابی خوردخبرنگاران تحدید شدند!

در پارلمان انگلیس و استرالیا چه خبر است؟

ایجاد محدودیت جهت حضور خبرنگاران در پارلمان کشور عزیزمان ایران اتفاقی بدیع و عجیب است که در سراسر دنیا هیچ گاه به وقوع نپیوسته هست. با مروری بر آیین نامه ها و پروتکل های پارلمان های چند کشور دنیا می توان به این عنوان رسید.

در آیین نامه مجلس نمایندگان بریتانیا در مورد حضور خبرنگاران و عکاسان آمده است که پیش از انفجار بمبی در سال 1941 پارلمان این کشور در لابی خبرنگاران 69 جایگاه جهت این افراد قرار داده بود ولی بعد از این اتفاق تعداد صندلی ها را به عدد 1852 زیاد کردن داده است! همچنین در آیین نامه داخلی این کشور در خصوص استفاده از دوربین عکاسی، دوربین فیلم برداری و دوربین اسمارت فون ها آمده هست، در صورتی که شخص قصد گرفتن تصویر شخصی یا تبلیغاتی نداشته باشد، مجاز به تصویربرداری هست. توصیه جالب توجه آنجایی است که در پارلمان بریتانیا در تمام ایام هفته به جز دو روز، توری جهت دیدار عموم افراد از گالری های متفاوت موجود در آن وجود دارد!

میوه جات و سبزیجات همواره در عالم سیاست کشور عزیزمان ایران نقش بی بدیلی را ایفا کرده اند. زمانی در ایام انتخابات ریاست جمهوری سال 88 پای «سیب زمینی» به سپهر سی

پارلمان استرالیا نیز شرایطی مشابه با پارلمان بریتانیا دارد با این تفاوت که جز دو روز در هفته که نخست وزیر کشور در مجلس حضور می یابد، مردم عادی می توانند در پارلمان این کشور به علت برخورداری از فضای سبز گسترده، مجالس عروسی خود را به راه بیندازند!

پاک کردن صورت مسئله

نماینده مجلس گلابی خوردخبرنگاران تحدید شدند!

علت درگیری میان عکاسان و نمایندگان مجلس بخصوص اصولگرایان را می توان در نحوه واکنش‌ها آنها در نهاد قانون گذاری کشور جستجو کرد، مخفی شدن در پشت گلدان، نشستن بر روی زمین و تسبیح چرخاندن، « کلش آو کلنز» بازی کردن، در آغوش کشیدن یک دیگر به شکلی نامتعارف و چرت زدن به صورت نشسته ازجمله وقایعی است که در پارلمان کشور عزیزمان ایران رخ داده هست. این قبیل تحرکات وکلای مردم در منزل ملت نه تنها ارزش آنها را در خود بهارستان زیر پرسش می برد که در سپهر سیاسی کشور عزیزمان ایران نیز نامطلوب می نماید. حال ایجاد محدودیت جهت حضور عکاسان به منظور پنهان کردن اعمال نامتعارف تنها می تواند پاک کردن صورت مسئله باشد.

در همین راستا «آفتاب یزد» به سراغ بهرام پارسایی، عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی رفته و نظر او را اطراف ایجاد محدودیت جهت عکاسان خبری جویا شده است هست. او در اینباره اظهار داشت: «به نظر من باید عکاسان حضور آزادانه و بدون مانعی در فضای پارلمان داشته باشند و هم نمایندگان جایگاه پارلمان را زیرسوال نبرند و با واکنش‌ها و اعمال خود ارزش بهارستان را حفظ کنند. عکاسان باید در پارلمان حضور داشته باشند ولی به دنبال گرفتن نقطه ضعف هم نباشند. بحث شخص نیست، بعضی از این تصویرهای ارزش مجلس را در دنیا زیرسوال می برد. اشخاصی در این تصویرها باید چارچوب ها را رعایت کنند و عکاسان هم به دنبال شکار لحظه ها نباشند.»

وی افزود: «البته که ایجاد محدودیت جهت عکاسان به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. به نظر من باید جلسه ای میان عکاسان و خبرنگاران با نمایندگان مجلس برگزار کرد تا دیگر از این سوءتفاهم ها رخ ندهد. اگر حتی یک نفر هم در مجلس اشتباه کند، به ارزش کل مجلس لطمه وارد می شود.»

کتک خورشان ملس است!

مهدی کوچک زاده زمانی که طرح منع حضور خبرنگاران و عکاسان را مطرح کرد، آن ها را هرزه نگار نامید. پنج سال بعد از آن نادر قاضی پور به دنبال یک جدل لفظی با خبرنگاری، به صورت او مشت کوبید و حال همزمان با دوباره مطرح شدن ایجاد محدودیت جهت حضور تصویربرداران خبری، همین نماینده مجلس، اصحاب رسانه را «فضول» نامید. این درحالی است که خبرنگاران که چشم و گوش جامعه نامیده می شوند به علت عدم برخورداری از یک انجمن صنفی جهت پیگیری حقوق آنها همواره از پیگیری حقوق اولیه خود محروم بوده اند.

در همین راستا، بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید به آفتاب یزد گفت:« ما همواره در تلاش بوده ایم که حرمت قشر عکاس و خبرنگار را نگاه داریم. هتک حرمت به این افراد که واقعا ناظر بر فعالیت های مسئولان هستند، پذیرفتنی و پسندیده نیست. در کل، جایگاه خبرنگار در همه دنیا محترم شمرده می شود و در کشور عزیزمان ایران هم باید چنین باشد. ما می دانیم خبرنگاران نسبت به کاری که انجام می دهند و در مظان تنش ها هستند، منفعت اقتصادی هم به دست نمی آورند. فراکسیون امید زمانی که یکی از خبرنگاران در همین مجلس مورد ضرب و شتم قرار داده شد به دلجویی و حمایت از خبرنگار مذکور پرداخت. »

اخبار سیاسی – افتاب یزد

واژه های کلیدی: ایران | تصویر | گلابی | محدودیت | نماینده مجلس | مجلس نمایندگان | نمایندگان مجلس | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog